Satversmes svētki Daugavpilī un Rēzeknē

2022. gada 2. novembris

Publicitātes attēls.

Godinot Latvijas Republikas Satversmes spēkā stāšanās simtgadi, kas tiks atzīmēta šā gada 7. novembrī, žurnāla "Jurista Vārds" redakcija ar sadarbības partneriem – Daugavpils Universitāti un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju – 9. novembrī rīko Satversmes svētkus Latgalē. To ietvaros plānota gan lekcija un viktorīna par Satversmi, gan arī izglītojošās filmas "Atver Satversmi" fragmentu skatīšanās, kā arī Daugavpils Universitātes juridiskās programmas virziena 20 gadu jubilejas atzīmēšana.

1922. gada 15. februārī Satversmes sapulce pieņēma Latvijas Republikas pamatlikumu – Satversmi, kas stājās spēkā tā paša gada 7. novembrī, kad arī uz pirmo sēdi sanāca 1. Saeima. Tādēļ 2022. gads aizrit Satversmes simtgades jubilejas zīmē un tiek rīkoti dažādi pasākumi ar kopīgu vadmotīvu “Atver Satversmi!” (plašāk skat. www.satversme100.lv). Šo pasākumu auditorija ir pēc iespējas plaša – no skolēna un zinātnieka līdz jebkuram interesentam, un tāda tā iecerēta arī Satversmes svētkos Latgalē. 

Latgalē būs lekcija un diskusija 

Lielākā daļa šo pasākumu koncentrējas galvaspilsētā Rīgā, tādēļ, turpinot iepriekš aizsākto sadarbību ar Latgales augstskolām, kurās ir tiesību zinātņu programmas, žurnāla "Jurista Vārds" redakcija šā gada 9. novembrī rīko Satversmes simtgades godināšanas svētkus Latgalē: plkst. 11.00 Daugavpils Universitātes koncertzālē (Vienības ielā 13, 4. stāvā)  un plkst. 16.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē "Zīdaste".  

Gan Rēzeknē, gan Daugavpilī pasākuma laikā notiks lekcija un diskusija "Kas ir Satversme, un kāpēc tā mums ir nepieciešama", kuru vadīs Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docents, jaunievēlētais Augstākās tiesas tiesnesis un līdzšinējais Valsts prezidenta padomnieks Dr. iur. Jānis Pleps. Savukārt "Jurista Vārda" redakcija pasākuma dalībniekiem ir sagatavojusi viktorīnu (ar balvām).  

Pasākumā tiks demonstrēti arī fragmenti no filmas "Atver Satversmi", kas tapusi pēc "Jurista Vārda" iniciatīvas – oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" (izdod žurnālu "Jurista Vārds") un Satversmes tiesas sadarbībā. Filmā 120 Latvijas juristi, tostarp no Latgales, skaidro un lasa Satversmi pantu pa pantam. Piemēram, filmā līdzdarbojās Daugavpils Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns, profesors Dr. iur. Jānis Teivāns-Treinovskis, Daugavpils Universitātes Tiesību katedras vadītājs, profesors Dr. iur. Vitolds Zahars, kā arī zvērināts advokāts Andrejs Elksniņš.  

#Satversme100: vērtīgi informācijas avoti  

Projekta #Satversme100 ietvaros oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" publiskojis vairākus nozīmīgus veikumus. Viens no tiem ir minētā filma "Atver Satversmi", kas ir Latvijas juristu aicinājums ikvienam pilsonim iedziļināties mūsu pamatlikumā un izprast tajā ietvertos demokrātiskas valsts funkcionēšanas mehānismus un aizsargātās cilvēka pamattiesības.  

Audiovizuālais materiāls ir brīvi pieejams gan kā veselums, gan “sēriju” veidā – atbilstoši Satversmes struktūrai:  

Otrs pienesums ir "Jurista Vārda" tematiskais eseju krājums, kas ikvienam interesentam elektroniski ir pieejams portālā juristavards.lv:  

Trešā aktivitāte ir tematiskās publikācijas LV portāla (lvportals.lv) sadaļā "Satversme", kurā vienuviet ir pieejama skaidrojošu publikāciju sērija par Latvijas valsts pamatlikumu, tā attīstību un nozīmi:  

Tajā ikviens iedzīvotājs var atrast skaidrojumus un infografikas par to, kas ir konstitūcija, kā tapa Latvijas Republikas Satversme, kā laika gaitā ir mainījies valsts konstitucionālais regulējums, kā saprast tajā ietvertos jēdzienus un vērtības.  

Ceturtā aktivitāte ir izdevums skolu jaunatnei "Satversme kabatā". Radošā komanda: teksts Jānis Joņevs, ilustrācijas Reinis Pētersons, salikums Juris Petraškevičs. Šai grāmatai ir divas daļas. Pirmajā daļā tiek stāstīts par Satversmes tapšanas vēsturi un nodaļu pēc nodaļas izskaidrota Satversmes būtība. Otrajā daļā lasāma pati Satversme. Noslēgumā pievienots  faktogrāfiskais materiāls.  

"Grāmata ir Latvijas valsts dāvinājums visiem 9. klašu beidzējiem. Skolēniem to palīdzēs aizgādāt Tieslietu ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija. Izdevums bagātināts ar krāsainām ilustrācijām un saistošu vēstījumu par Latvijai vissvarīgāko grāmatu, kā to nodēvējis rakstnieks Jānis Joņevs. Ceram, ka Latvijas jaunajiem pilsoņiem tā būs interesanta tikšanās ar Latvijas pamatlikumu, un grāmatiņa lieti noderēs tālāko mācību gaitā," izdevuma misiju raksturo "Latvijas Vēstneša" valdes priekšsēdētāja Daina Ābele.

Lai saturs būtu pieejams ikvienam, "Latvijas Vēstnesis" to publisko PDF formātā: PDF "Satversme kabatā"

Piektā aktivitāte ir vietne satversme100.lv, kas klikšķa attālumā nodrošina pieeju Latvijas Republikas Satversmes tekstam, faktogrāfiskam materiālam un pasākumiem, kurus organizē dažādas institūcijas.   

Atgādinām, ka Satversmes simtgadei par godu ir izveidota vienota interaktīva grafiskā zīme  "Satversme – 100" (autore Dita Pence), kuru aicinām izmantot Satversmes jubilejas gada izglītojošās un informatīvās aktivitātēs. 

Tēmturi sociālajos medijos: #atverSatversmi un #Satversme100.   

"Latvijas Vēstnesis" ir valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma (vestnesis.lv, likumi.lv, lvportals.lv, žurnāls "Jurista Vārds" / juristavards.lv). 

Papildinformācijai:

Zeltīte Kazļenoka 
Oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” 
Attīstības un komunikācijas departamenta
Sabiedrisko attiecību speciāliste 
67898741, 25386479  
zeltite.kazlenoka@lv.lv 
lv.lv