Latvija ir nozīmīga jaunieveduma priekšvakarā – šogad iecerēts ieviest oficiālu e-publikāciju.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS
Jaunumi
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Preses relīzes
Publikācijas
Vēsture

„Latvijas Vēstnesis” kļūs par e-izdevumu: oficiālā publikācija būs elektroniska (PAPILDINĀTA)

09.05.2012.

Infografika: LV.LV Oficiālā publikācija nākotnē (elektroniskā formātā): ikvienam sasniedzama, droša un ticama. Iecerēts, ka arī turpmāk oficiālās publikācijas nodrošinātājs būs LATVIJAS VĒSTNESIS (no 2014.gada - valsts aģentūra). Līdz šim LATVIJAS VĒSTNESIS oficiālā izdevēja funkcijas pilda kā valsts kapitālsabiedrība.

Latvija ir nozīmīga jaunieveduma priekšvakarā – šovasar iecerēts ieviest oficiālu e-publikāciju. To paredz Oficiālo publikāciju likumprojekts (OPL).
Likumprojekta pārejas noteikumos paredzēts mainīt gan oficiālā izdevēja „Latvijas Vēstnesis” juridisko statusu, gan finansēšanas modeli.


AKTUALITĀTE 
(pievienots 09.05.):

9.maijā Juridiskā komisija sēdē skatīja Oficiālo publikāciju likumprojektu pirms 3.lasījuma. Starp 53 priekšlikumiem ir arī ierosinājums sabiedrībai liegt vietni Likumi.lv jeb sistematizētus tiesību aktus, ko nodrošina valsts. Likumi.lv ir izaudzis par drošu un autoritatīvu avotu, ko mēnesī apmeklē aptuveni 150 000 unikālo lietotāju, ierindojot to starp 20 populārākajām Latvijas tīmekļa vietnēm. No 01.02.2011. Tieslietu ministrija Likumi.lv veic sistematizācijas funkciju (praksē tas nozīmē valsts pienākumu  iedzīvotājiem nodrošināt ikdienā ērti lietojamus tiesību aktus). 

Priekšlikumus (kopumā saņemti 53) 3.lasījumam varēja iesniegt līdz 2012.gada 5.aprīlim, un tos sagatavojuši Saeimas Juridiskais birojs, Valsts prezidenta kanceleja, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, biedrība „Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija”, Latvijas Banka,  kā arī – gan kopīgi, gan atsevišķi - deputāti Dana Reizniece-Ozola,  Raimonds Vējonis un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK).

Pirms 3.lasījuma priekšlikumus vērtēja Juridiskā komisija (atbildīgā par likumprojektu): 9.maija sēdē  deputāti paguva izskatīt 26 no iesniegtajiem priekšlikumiem, no kuriem vairums skāra juridiskās tehnikas jautājumus. Bez tam izskatīta iespēja mainīt likuma nosaukumu, precizējot to saskaņā ar likumprojekta būtību.

Daži priekšlikumi paredz arī konceptuālas izmaiņas, tajā skaitā izslēgt no likumprojekta ieceri iedzīvotājiem nodrošināt valsts garantētu  iespēju iepazīties ar sistematizētiem likumiem u.c. tiesību aktiem (saturs, ko šobrīd sabiedrībai nodrošina LR tiesību aktu vortāls Likumi.lv).

Sēdes sākumā sociālie partneri - LDDK - prezentēja savu skatījumu par OPL un oficiālās e-publikācijas projektu Latvijā. Šo priekšlikumu būtība ir nemainīga, piemēram:

 • Oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” ir jālikvidē; oficiālā e-izdevuma „Latvijas Vēstnesis” izdevēja ir Tieslietu ministrija;
 • Likumi.lv (LR tiesību aktu vortāls) saturs ir uzņēmējdarbības objekts, nevis valsts nodrošināta funkcija;
 • Žurnāla „Jurista Vārds” izdevējs jānosaka konkursa kārtībā;
 • Maksu par oficiālās informācijas publicēšanu tās iesniedzējs ieskaita valsts budžetā.

LDDK arguments: šādi iespējams panākt  valsts budžeta ekonomija. Tiesa, šis pēdējais priekšlikums jāvērtē kontekstā ar likumprojektā piedāvāto nākotnes risinājumu, ka oficiālās publikācijas nodrošināšana tiks segta no valsts budžeta, proti, ieņēmumi tāpat tiks izlietoti valsts funkciju izmaksu segšanai.

Nākamā Juridiskās komisijas sēde, kurā turpinās izskatīt iesniegtos priekšlikumus, plānota otrdien, 15.maijā.

Par pāreju uz oficiālu e-publikāciju, skatot likumprojektu „Oficiālo publikāciju likums”, Saeima (sēdes darba kārtība) 2.lasījumā lēma 22.martā. Konstitucionālais vairākums - 85 deputāti - balsoja "Par".

 

KONTEKSTS

  Atgādinām, ka ikvienam interesentam brīvi un bez maksas pieejami šādi elektroniskie informācijas avoti:

 • LR oficiālā laikraksta „Latvijas Vēstnesis” e-versija (www.vestnesis.lv);
 • „Latvijas Vēstneša” uzturētais  tiesību aktu vortāls Likumi.lv (www.likumi.lv), kurā normatīvo aktu sistematizācijas funkciju veic Tieslietu ministrija.

Abas vietnes - gan www.vestnesis.lv, gan vortālu Likumi.lv (www.likumi.lv)  - veido un uztur oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" (skat. blakus a t t ē l ā), t.sk., visu infrastruktūru.

Latvijā oficiālā izdevuma e-versijai ir informatīvs statuss, taču drīzumā gaidāmas pārmaiņas, atsakoties no oficiālās publikācijas drukātā formāta un piešķirot juridiski saistošu spēku "Latvijas Vēstneša" publikācijām e-vidē. 

Par pāreju uz oficiālu e-publikāciju drīzumā lems Saeima, skatot likumprojektu „Oficiālo publikāciju likums” 3.lasījumā.  Likumprojektu skat. Saeimas mājas lapā

Likumprojektā ir runa arī par tiesību aktu sistematizāciju - proti, iecerēts sabiedrībai nodrošināt  sistematizētus tiesību aktus (faktiski to līdz šim nodrošina Likumi.lv saturs, ko jau šobrīd Latvijas sabiedrība saņem par brīvu, jo izdevumi tiek segti no ieņēmumiem par oficiālo paziņojumu publicēšanas).

Skat. zemāk attēlus


PAPILDINFORMĀCIJA

 

PRAKSE: KO IEGŪS SABIEDRĪBA

 1. Oficiālais e-izdevums: vienkopus normatīvie akti un oficiālie paziņojumi jeb valsts informācija, ko tiesības zināt ikvienam.
  Oficiālā e-publikācija praksē nozīmē, ka „Latvijas Vēstnesis” iznāks elektroniski (www.vestnesis.lv) un saturam būs oficiālās publikācijas statuss.

 2. Likumi.lv: oficiāla tiesību aktu datu bāze
  Otra svarīgā nostādne: likumā paredzēt pienākumu ikvienam iedzīvotājam nodrošināt brīvu (bezmaksas) pieeju sistematizētiem normatīviem aktiem (www.likumi.lv).

Pārejot uz mūsdienīgu oficiālās publikācijas formu (elektroniska), tiks ietaupīti arī līdzekļi (piem., atkrīt drukātā laikraksta ražošanas izmaksas).

 

PĀREJAS POSMS (to paredz viens no atbalstītajiem priekšlikumiem)

Oficiālo publikāciju likumprojekts paredz pārejas posmu, t.i., no 2012.gada 1.jūlija pusgadu līdztekus pastāvēs abi LR oficiālā izdevuma „Latvijas Vēstnesis” formāti:

 1. elektroniskais (www.vestnesis.lv) ;
 2. drukātais jeb laikraksts.

Pārejas posms iecerēts, lai sabiedrībai nodrošinātu pakāpenisku pāreju uz oficiālo elektronisko izdevumu. Savukārt no 2013.gada laikraksts vairs neiznāks.  

Tātad, iespējams, jau vasarā sabiedrība varēs lietot oficiālu elektronisko „Latvijas Vēstnesi” (jaunu tīmekļa vietni www.vestnesis.lv: faktiski izstrādāts; īpaši svarīgi kritēriji: informācijas drošība, lietošanas ērtums un pieejamība 24 stundas dienanaktī).  

Likumdevēja iecerētā novitāte - valstij garantēt lietotājiem brīvi pieejamus sistematizētus tiesību aktus vietnē Likumi.lv, ko arī turpmāk uzturētu tā izveidotājs "Latvijas Vēstnesis".

 

JAUNAIS E-IZDEVUMS

"Ir bijis pietiekams laiks, lai mērķtiecīgi un sistēmiski sagatavotu pārdomātu, kvalitatīvu un progresīvu oficiālās e-publikācijas vietnes projektu.  „Latvijas Vēstnesis” regulāri tiekas darba grupās ar citu Eiropas valstu oficiāliem izdevējiem, tai skaitā – tādiem, kas e-publikāciju jau ieviesuši, tāpēc Latvijai ir bijusi lieliska iespēja pārņemt labāko un izvairīties no kļūdām vai nepilnībām," apliecina "Latvijas Vēstneša" valdes priekšsēdētāja Daina Ābele.  

Oficiālās publikācijas vietnes www.vestnesis.lv  jaunais projekts faktiski jau ir izstrādāts, kā arī darba versija prezentēta gan ekspertiem, gan  valsts sekretāru sanāksmē. 2011.gada septembrī ar Latvijas oficiālās e-publikācijas risinājumu iepazīstinājām arī vairāk nekā 30 valstu oficiālos izdevējus, kas Rīgā bija ieradušies uz Eiropas Oficiālo publikāciju forumu. Oficiālie izdevēji to atzina par progresīvu un ērtu.

Likumdevēja iecere ir nodrošināt ikvienam sasniedzamu, skaidru, saprotamu, kvalitatīvu, drošu un ticamu oficiālo publikāciju informāciju tiešsaistē.Jaunais likumprojekts paredz sašaurināt oficiālajā izdevumā publicējamo informāciju. Arī turpmāk tie būs valsts izdotie tiesību akti, kā arī Ministru kabineta noteiktie oficiālie paziņojumi. Oficiālo paziņojumu (sludinājumu) skaits atšķirībā no pašreizējā var mainīties.

 


UZZIŅAI: priekšvēsture

 • Iecerei pāriet uz elektronisko oficiālās publikācijas formu ir vairāku gadu sena pagātne.
 • Ministru kabinets to konceptuāli  atbalstīja 2010.gada pavasarī, pieņemot koncepciju "Valsts oficiālo elektronisko publikāciju pieejamības veicināšanas koncepcija" (sagatavoja Tieslietu ministrija).
 • Pēc tam tapa likumprojekts „Oficiālo publikāciju likums”, ko 2011.gada jūnijā 10.Saeima paguva izskatīt 1.lasījumā un ko 16.novembrī Juridiskā komisija nolēma pārņemt izskatīšanai 11.Saeimā.
 • 2011.gada 24.novembrī likumprojekts pieņemts 1.lasījumā.
 • Līdz 2011.gada 8.decembrim drīkstēja iesniegt priekšlikumus 2.lasījumam.
 • 2012.gada 21.februārī Juridiskā komisija skatīja iesniegtos priekšlikumus pirms 2.lasījuma. Uz 2.lasījumu ir iesniegti 63 priekšlikumi. Šajā sēdē izskatīti 30 no iesniegtajiem priekšlikumiem, no kuriem lielākā daļa tika atbalstīti.
 • 6.martā Juridiskā komisija turpināja priekšlikumu izskatīšanu.

Likumprojektu skatīja Juridiskā komisija (atbildīgā par likumprojektu) pirms 2.lasījuma Saeimā, turpinot izvērtēt priekšlikumus (tādu kopumā ir 62). Sanāksmē kā pēdējais izskatīts 44. priekšlikums. Paredzēts, ka Juridiskā komisija darbu pie šī likumprojekta, izskatot priekšlikumus, turpinās otrdien, 13.martā.

6.marta sēdē izskatītie priekšlikumi pārsvarā saistīti ar tiesību teorijas jautājumiem, par kuriem komisija aktīvi diskutēja. Viens no priekšlikumiem (iesniedzējs - Latvijas Darba devēju konfederācija) ierosina fundamentālu izmaiņu, proti, izslēgt pantu, kas pašreizējā redakcijā paredz, ka arī turpmāk normatīvie akti tiks sistematizēti vietnē Likumi.lv  un būs brīvi pieejami (bez maksas) sabiedrībai. Pēc diskusijas komisija gandrīz vienbalsīgi šo priekšlikumu noraidīja.

 • 13. martā Juridiskā komisija pabeidza priekšlikumu izskatīšanu un nobalsoja par likumprojekta nodošanu Saeimai 2.lasījumam.

Sēdē izvērtēti padsmit priekšlikumus (sākot no 45. priekšlikuma līdz pēdējam (62.)), un deputāti nobalsoja par likumprojekta "Oficiālo publikāciju likums" nodošanu 2.lasījumam.

"Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 13.martā, izskatīšanai otrajā lasījumā atbalstīja Oficiālo publikāciju likumu, kas paredz ieviest elektronisko oficiālo publikāciju un likumus un citus ārējos normatīvos aktus publicēt elektroniski. Līdz ar to paredzēts atteikties no oficiālā laikraksta „Latvijas Vēstnesis” izdošanas papīra formātā. Tas palīdzēs ietaupīt vairāk nekā ceturto daļu no līdzekļiem, kas patlaban nepieciešami oficiālās publikācijas nodrošināšanai," informē Saeimas preses dienests.

 • 22.martā:  par pāreju uz oficiālu e-publikāciju  2.lasījumā lēma Saeima (sēdes darba kārtība), skatot likumprojektu „Oficiālo publikāciju likums” 2.lasījumā. Konstitucionālais vairākums - 85 deputāti - balsoja "Par".

2.lasījuma balsošanas rezultāti
Priekšlikumu tabula 2.lasījumam
Saeimas informācija
Medijos

2.lasījumam bija saņemti 63 priekšlikumi, kurus bija iesniedzis Saeimas Juridiskais birojs, Valsts prezidents Andris Bērziņš, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, kā arī deputāti Dzintars Ābiķis un Ivans Ribakovs kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK).

Pirms 2.lasījuma priekšlikumus vērtēja Juridiskā komisija (atbildīgā par likumprojektu): 21.februārī – Juridiskā komisija paguva izskatīt 30 no iesniegtajiem priekšlikumiem, no kuriem lielāko daļu komisija arī atbalstīja; 6. martā komisija turpināja darbu, izskatot vēl daļu (līdz 44.priekšlikumamm ieskaitot), bet darbu pabeidza 13.martā.

 

 • Pirms 3.lasījuma priekšlikumus (kopumā saņemti 53) Oficiālo publikāciju likumprojektam Juridiskā komisija sāka skatīt 9.maijā.


CITU VALSTU PIEREDZE

 

OFICIĀLIE IZDEVUMI EIROPAS SAVIENĪBĀ


Apvienotā Karaliste

Čehija

Igaunija

Latvija

Nīderlande

Slovākija

Ungārija

Austrija

Dānija

Īrija

Lietuva

Polija

Slovēnija

Vācija

Beļģija

Francija

Itālija

Luksemburga

Portugāle

Somija

Zviedrija

Bulgārija

Grieķija

Kipra

Malta

Rumānija

Spānija
 

 

"Latvijas Vēstneša" informācija

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

8000 6000
Bezmaksas informatīvais tālrunis
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

© 2011 VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).

LAPAS KARTE

 
 

Par mums

Vēstnesim 100
Jaunumi
Izdevēja vēsture
Pirmais. 14.12.1918.
Infografika
Video
Oficiālais izdevējs
Misija un vīzija
Stratēģija
Struktūra un valde
Normatīvie akti
Privātuma politika
Pētījumi
Starptautiskā sadarbība
Vakances
Logotipi
Sīkdatnes
Integrētā vadības sistēma
Kvalitātes vadības sistēma
Informācijas drošības sistēma
Publiskie iepirkumi
Visi
Aktuālie
Pabeigtie
Finanšu informācija
Publiskie pārskati
Atalgojums
Ziedojumi
Vēsture
2018 - 2015
2014 - 2010
2009 - 2005
2004 - 2000
1999 - 1992
Biežāk uzdotie jautājumi
Viegli lasīt
Rekvizīti

Aktualitātes

Jaunumi
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Preses relīzes
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Publikācijas
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Vēsture

Oficiālā publikācija

Kontakti

Pakalpojumi

Oficiālie paziņojumi
Iesniegšana
Apliecinājumi
Cenas
Normatīvie akti
Abonēšana / Iegāde
Jurista Vārds (drukātais)
E-žurnāls (e-versija)
Komplekts (drukātais + e-žurnāls)
Rakstu iegāde (1 vai 5)
E-žurnāla iegāde
Kur nopirkt?
Pieteikties e-versijai
Abonēšanas noteikumi
Grāmatas
Grāmatu katalogs
Grāmatu apgāds
Piegāde
Kā nopirkt?
Reklāma
LV portāls
Jurista Vārds
juristavards.lv

RSS

 

RSS ir veids, kā sekot līdzi oficiālā izdevēja jaunumiem. Izvēlieties interesējošo sadaļu un pievienojiet savā RSS lasītājā atbilstošo RSS barotni!Lai lietotu RSS, ir vajadzīga īpaša programma — RSS barotņu lasītājs (RSS Feed Reader). Tā nav nepieciešama, ja izmantojat interneta pārlūkprogrammu (piemēram, „Opera”, „Mozilla Firefox”, „Safari”), e-pasta programmu vai interneta resursu, kura programmnodrošinājumā RSS lasītājs jau ir iekļauts.

Ja jums e-pastā ir RSS lasītājs, nospiediet RSS ikonu tajā portāla sadaļā, kuras jaunumus vēlaties saņemt savā RSS lasītājā. Nokopējiet konkrētās sadaļas barotnes adresi un iekopējiet to savā RSS lasītājā.

SAITES

 
 

Valsts institūcijas

 

Oficiālā izdevēja interneta vietnes

Tieslietu sistēma


TM padotības iestādes


Uzņēmējsabiedrības (TM valsts kapitāldaļu turētāja)

Starptautiskie resursi

Citi


NOSŪTĪT ŠO SAITI

 

„Latvijas Vēstnesis” kļūs par e-izdevumu: oficiālā publikācija būs elektroniska (PAPILDINĀTA)

Jūsu vārds:
Jūsu e-pasts:
* Saņēmēja e-pasts:
Teksts:
Kopija sev: