Oficiālais izdevējs LATVIJAS VĒSTNESIS
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS
 
 

Vai topošā Tieslietu padome attaisnos sevi?

25.01.2010.

Informāciju sagatavoja „Jurista Vārds” redakcija

26. janvārī iznāks nedēļas žurnāla „Jurista Vārds” numurs, kas veltīts šobrīd Saeimas darba kārtībā esošajam jautājumam par Tieslietu padomes izveidi. Paredzams, ka to vadīs Augstākās tiesas priekšsēdētājs un tajā darbosies Satversmes tiesas priekšsēdētājs, tieslietu ministrs, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs, kā arī septiņi padomē ievēlēti tiesneši. Atšķirībā no citām valstīm, Latvijas Tieslietu padomes sastāvā ar balsstiesībām nav paredzēts iekļaut ģenerālprokuroru, kā arī tiesību zinātniekus.

Jāatgādina, ka ideja par Tieslietu padomi kā tiesu varu pārstāvošu institūciju un zināmu tās neatkarības garantu ir jau vismaz 10 gadus sena un to bija paredzēts īstenot līdz ar jaunā Tiesu iekārtas likuma pieņemšanu. Taču šis likumprojekts jau vairākus gadus ir „iestrēdzis” parlamentā. 2009. gada rudenī, pēc tam, kad Saeima noraidīja tiesneša Māra Vīganta pārcelšanu darbā uz Augstāko tiesu, ideja par Tieslietu padomes izveidošanu atdzima, un tika nolemts to veidot, izdarot grozījumus esošajā likumā „Par tiesu varu”. Šos grozījumus izstrādāja Tieslietu ministrija un akceptēja Saeimas Juridiskā komisija. Šā gada 21. janvārī tie tika nodoti Saeimas izskatīšanai.

„Jurista Vārds” publicē gan likuma grozījumu projektu, gan tā autoru skaidrojumus, ārvalstu ekspertu viedokļus, gan plašu aptauju, kurā viedokļus par topošo Tieslietu padomi izsaka gan paši tiesneši, gan politiķi, gan nozares lietpratēji.

Tā, piemēram, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits atzinīgi vērtē Tieslietu padomei projektā paredzētās konsultatīvās funkcijas, taču uzskata, ka jaunajai institūcijai būtu jāpiešķir arī lielākas funkcijas attiecībā uz Tiesu administrāciju un likumdošanas pilnveidošanu.

Savukārt bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Dr.iur. Aivars Endziņš pret projektu ir kritiski noskaņots: „.. Grūti saprast, kāpēc Tieslietu padome vispār tiek veidota, ja nav noteiktas atbilstošas pilnvaras. Nav vērts to veidot ķeksīša pēc. Tieslietu padomei būtu jāļauj lemt par tiesneša pārcelšanu ne tikai horizontālā, bet arī vertikālā līmenī. Ir novērojama izpildvaras nevēlēšanās daļu savu pilnvaru nodot Tieslietu padomes kompetencē.”

Projektu negatīvi vērtē arī Latvijas Universitātes profesore Dr.iur. Sanita Osipova: „Žēl, ka paredzētie grozījumi nevis stiprina tiesu varas neatkarību no izpildvaras, bet gan vēl vairāk sasaista tiesu varu ar izpildvaru. Tieslietu padome iecerētajā modelī netiek izmantota kā tiesu varas pašorganizācijas un pašattīrīšanās institūts, par kādu to varētu veidot.”

Kopumā „Jurista Vārdā” atspoguļoti 16 ekspertu viedokļi par topošo Tieslietu padomi.

Uzziņai par žurnālu „Jurista Vārds” (e-versija: www.juristavards.lv)

Nedēļas žurnāls "Jurista Vārds" ir lielākais juridiskais preses izdevums Latvijā un plašākais juristu neklātienes forums. Tā mērķis ir veicināt tiesiskas domas un prakses attīstību, kā arī atspoguļot Latvijas tiesību sistēmas izaugsmi, piedāvājot vietu atklātai un kritiskai lietpratēju domu apmaiņai par tiesību sistēmas aktuālajām problēmām. Vienlaikus žurnāls ir svarīgs profesionālās informācijas avots praktiķiem un tiesību zinātniekiem un neaizstājams palīgs jurisprudences studentiem. Žurnāls iznāk otrdienās.

Papildinformācijai:
Žurnāla „Jurista Vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte
T.: 67310680
E-pasts: juristavards@lv.lv
www.juristavards.lv
www.twitter.com/jurista_vards

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

8000 6000
Bezmaksas informatīvais tālrunis
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

© 2011 VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).

LAPAS KARTE

 
 

Par mums

Vēstnesim 100
Jaunumi
Izdevēja vēsture
Redaktori, vadītāji
Īpašie dokumenti
Video
Oficiālais izdevējs
Misija un vīzija
Stratēģija
Struktūra un valde
Normatīvie akti
Privātuma politika
Pētījumi
Starptautiskā sadarbība
Vakances
Logotipi
Sīkdatnes
Integrētā vadības sistēma
Kvalitātes vadības sistēma
Informācijas drošības sistēma
Publiskie iepirkumi
Visi
Aktuālie
Pabeigtie
Finanšu informācija
Publiskie pārskati
Atalgojums
Ziedojumi
Vēsture
2018 - 2015
2014 - 2010
2009 - 2005
2004 - 2000
1999 - 1992
Biežāk uzdotie jautājumi
Viegli lasīt
Rekvizīti

Aktualitātes

Jaunumi
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Preses relīzes
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Publikācijas
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Vēsture

Oficiālā publikācija

Kontakti

Pakalpojumi

Oficiālie paziņojumi
Iesniegšana
Apliecinājumi
Cenas
Normatīvie akti
Abonēšana / Iegāde
Jurista Vārds (drukātais)
E-žurnāls (e-versija)
Komplekts (drukātais + e-žurnāls)
Rakstu iegāde (1 vai 5)
E-žurnāla iegāde
Kur nopirkt?
Pieteikties e-versijai
Abonēšanas noteikumi
Grāmatas
Grāmatu katalogs
Grāmatu apgāds
Piegāde
Kā nopirkt?
Reklāma
LV portāls
Jurista Vārds
juristavards.lv

RSS

 

RSS ir veids, kā sekot līdzi oficiālā izdevēja jaunumiem. Izvēlieties interesējošo sadaļu un pievienojiet savā RSS lasītājā atbilstošo RSS barotni!

Aktualitātes
Jaunumi Preses relīzes


Piedāvājam arī izmantot RSS barotnes mūsu portālos: Likumi.lv un LV portāls

Lai lietotu RSS, ir vajadzīga īpaša programma — RSS barotņu lasītājs (RSS Feed Reader). Tā nav nepieciešama, ja izmantojat interneta pārlūkprogrammu (piemēram, „Opera”, „Mozilla Firefox”, „Safari”), e-pasta programmu vai interneta resursu, kura programmnodrošinājumā RSS lasītājs jau ir iekļauts.

Ja jums e-pastā ir RSS lasītājs, nospiediet RSS ikonu tajā portāla sadaļā, kuras jaunumus vēlaties saņemt savā RSS lasītājā. Nokopējiet konkrētās sadaļas barotnes adresi un iekopējiet to savā RSS lasītājā.

SAITES

 
 

Valsts institūcijas

 

Oficiālā izdevēja interneta vietnes

Tieslietu sistēma


TM padotības iestādes


Uzņēmējsabiedrības (TM valsts kapitāldaļu turētāja)

Starptautiskie resursi

Citi


NOSŪTĪT ŠO SAITI