Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS

Latvijas Republikas oficiālajam izdevumam "Latvijas Vēstnesis" - 20!

25.02.2013.

Attēls: Latvijas Vēstnesis Līdztekus normatīvo aktu izsludināšanas un konsolidēšanas funkcijām „Latvijas Vēstnesis” jau 20 gadu garumā dažādās formās cenšas veicināt sabiedrības izpratni par normatīvajos aktos noteiktajām privātpersonu tiesībām un pienākumiem, kā arī nodrošina valsts oficiālās informācijas sniegšanu.

1993.gada 25.februāris: klajā nāk pirmais "Latvijas Vēstneša" numurs. 2013.gada 25.februāris: klajā nāk 4845. numurs. Šodien Latvijas Republikas oficiālais izdevums svin 20 gadu jubileju. Vienlaikus šī diena ir atskaites punkts tam, kā šajos 20 gados oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"  ir attīstījis informatīvos pakalpojumus, ko tas kā valsts deleģētus uzdevumus nodrošina sabiedrībai.

 

"Latvijas Vēstnesis" kā valsts uzņēmums dibināts 1993.gada 2. februārī, savukārt 25. februāris – diena, kad klajā nāca pirmais oficiālā izdevuma  "Latvijas Vēstnesis" numurs.

Kopš tā laika ir pagājuši 20 gadi. Latvijas Republikas oficiālais izdevējs mūsdienš savus pienākumus pilda saskaņā ar jaunu likumu, ar ko pagājušajā gadā Latvija ieviesa nozīmīgas un ilggaidītas pārmaiņas - oficiālu elektronisku publikāciju.

 

Valsts funkcijas deleģētas likumā

2012.gada 1.jūlijā stājās spēkā Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likums (OPTIL). Šā likuma mērķis ir nodrošināt privātpersonu tiesības būt informētām par savām tiesībām un pienākumiem, reglamentējot tām saistošo tiesību aktu un oficiālo paziņojumu izsludināšanu, publicēšanu, spēkā esamību un pieejamību.

 • Stājoties spēkā OPTIL, ar pērnā gada 1.jūliju oficiālajam izdevumam „Latvijas Vēstnesis” elektroniskā formātā ir juridisks statuss – Latvijā ir ieviesta oficiāla e-publikācija.
 • Latvijas Republikas oficiālais izdevums "Latvijas Vēstnesis" pieejams vietnē www.vestnesis.lv, un tajā publicētā informācija ir oficiāla publikācija.
 • “Latvijas Vēstnesis” nodrošina tiesību aktu sistematizāciju vietnē www.likumi.lv.
 • Abas vietnes - www.vestnesis.lv un www.likumi.lv - ir pieejams brīvi un bez maksas.
 • OPTIL 14.pants paredz  veicināt sabiedrībā izpratni par likumos un citos normatīvajos aktos noteiktajām privātpersonu tiesībām un pienākumiem.
 • To īsteno specializētie mediji: LV portāls "Par likumu un valsti" un žurnāls "Jurista Vārds".

 

Pamatvērtības un uzdevumi

Oficiālā izdevēja pienākumus pret sabiedrību un izaugsmi aizvadītājos 20 gados raksturo  "Latvijas Vēstneša" valdes priekšsēdētāja Daina Ābele*:

"(..) tas bija laiks, kad Latvija jau kādu laiku atkal bija kļuvusi brīva, taču – lai cik neticami tas arī neliktos - tai joprojām nebija sava oficiālā izdevēja! Tikai 1992. gada nogalē Ivara Godmaņa vadītā Ministru padome rīkojas, lai situāciju labotu.

Pēc neilga brīža ir klāt arī zīmīgais 1993. gada februāris. Mēneša sākumā – 2. februārī – Ministru padome pieņem lēmumu  Nr.47 „Par valsts uzņēmuma „Latvijas Vēstnesis” nodibināšanu”, dienu vēlāk jaunais uzņēmums tiek reģistrēts Uzņēmumu reģistrā, bet Tieslietu ministrija izsniedz reģistrācijas apliecību laikrakstam „Latvijas Vēstnesis”. Un tad ir klāt arī 25. februāris – diena, kuras divdesmitgades dēļ mēs šeit esam šodien sapulcējušies. 1993. gada 25. februārī iznāk oficiālā laikraksta „Latvijas Vēstnesis” pirmais numurs!

Lemjot par valsts uzņēmuma „Latvijas Vēstnesis” dibināšanu, Ministru padome noteica tā galvenos uzdevumus:

 • laikraksta „Latvijas Vēstnesis” – Latvijas Republikas oficiālā laikraksta izdošana, nodrošinot  tajā Latvijas likumu, lēmumu un citu normatīvo aktu, kā arī to skaidrojumu publicēšanu;
 • atspoguļot valsts varas un pārvaldes institūciju un pašvaldību darbību,
 • publicēt šo institūciju izdotos normatīvos aktus un paziņojumus;
 • publicēt tieslietu iestāžu, privatizācijas un tiesu paziņojumus;
 • izdot dokumentālu literatūru, tematiskus kopojumus par aktuālām problēmām.

Savukārt ievadrakstā pirmajam „Latvijas Vēstneša” laidienam tā izveidotājs un galvenais redaktors Oskars Gerts rakstīja:

„Mēs gribam, lai mūsu slejās noritētu atklāta un nepastarpināta valdības un sabiedrības saruna par dzīvi visā tās sarežģītībā [..] Mēs gribam, lai mūsu saruna ikreiz būtu racionāla, konstruktīva un cieņas pilna vienam pret otru, lai mūsu informācija vienmēr būtu adekvāta devēja informācijai, lai mūsu doma būtu demokrātiska, stils - objektīvs, tonis - savaldīgs.”

Tādas bija „Latvijas Vēstneša” dibinātāju ieceres un ceļa vārdi oficiālajam laikrakstam.

Kopš tā laika ir pagājuši 20 gadi. Tas, ar ko lepojamies -  20 gadu laikā neesam mainījuši savas pamatvērtības un esam konsekventi realizējuši valsts dotos uzdevumus.

No dažu sākotnējo entuziastu pūliņiem ir izaudzis stabils, un mūsdienīgs Latvijas Republikas oficiālais izdevējs.

Nosaukšu tikai dažas ceļazīmes „Latvijas Vēstneša” līdzšinējā attīstībā:

 • Oficiālais laikraksts papīra versijā no pirmā numura 1993.  gada 25. februārī līdz pēdējam laidienam 2012. gada 28. decembrī kopumā  iznācis  4806 reizes.

 

 • Kopš pagājušā gada jūlija, kad spēkā stājās Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likums, Latvijā ir ieviesta mūsdienīga oficiāla elektroniskā publikācija, un pēc pusgadu ilguša pārejas perioda oficiālo drukāto laikrakstu pilnībā aizstājis Latvijas Republikas oficiālais izdevums "Latvijas Vēstnesis" , kas iznāk interneta vidē un kura pirmais laidiens nāca klajā pagājušā gada 3.jūlijā.

 

 • Kopš 2001. gada mūsu uzņēmums veido bezmaksas likumu portālu www.likumi.lv, kas šobrīd pilda normatīvo aktu konsolidēšanas un sistematizēšanas valsts funkciju un kuru lieto katrs 7-tais interneta lietotājs Latvijā. Pēc apmeklētības rādītājiem šis portāls ir 15. vietā starp visām Latvijā reģistrētajām interneta vietnēm un pirmajā vietā starp valstij piederošiem interneta resursiem. Tas tikai pierāda, cik aktuāla ir iedzīvotāju nepieciešamība zināt savas valsts normatīvo regulējumu. Esam sagatavojusi un aprīlī publiskosim „jaunos „likumi.lv”” ar uzlabotu funkcionalitāti un dizainu.

 

 • „Latvijas Vēstnesis” ir Eiropas Oficiālo izdevēju foruma biedrs kopš tā dibināšanas brīža 2003.gadā, un 2011. gadā organizē foruma dalībnieku sanāksmi Rīgā, par kuru vēl šobrīd Eiropas kolēģi nebeidz mums izteikt atzinību.

 

 • 2004. gadā „Latvijas Vēstnesis” kā pirmais no Latvijas medijiem ievieš kvalitātes vadības sistēmu.

 

 • Ņemot vērā, ka precīza, publiski ticama un droša informācija ir mūsu galvenā vērtība, 2009. gadā „Latvijas Vēstnesis” ieviesa informācijas drošības vadības sistēmu un bija tikai otrais uzņēmums Latvijā ar šādu starptautisku sertifikātu.

 

 • Līdztekus normatīvo aktu izsludināšanas un konsolidēšanas funkcijām „Latvijas Vēstnesis” jau 20 gadu garumā dažādās formās cenšas veicināt sabiedrības izpratni par normatīvajos aktos noteiktajām privātpersonu tiesībām un pienākumiem, kā arī nodrošina valsts oficiālās informācijas sniegšanu. 

Pašlaik tas notiek trijos veidos:

  • Specializētais LV portāls „Par likumu un valsti” veicina dialogu starp valsti un sabiedrību un ir palīgs jebkuram indivīdam tā tiesību un pienākumu labākā izpratnē. Darba dienā to apmeklē vidējo ap 6000 lietotāju. Mūsu mērķis – radīt tādu saturu un funkcionalitāti portālam, lai gada beigās šis skaits dubultojas;
  • Nedēļs žurnāls „Jurista Vārds”, kam šogad iznāks jau 800. numurs, no „Latvijas Vēstneša” rubrikas ir izaudzis par Latvijas lielāko un ietekmīgāko tiesību zinātnieku un praktiķu domu apmaiņas platformu, kuras mērķis ir veicināt Latvijas tiesību sistēmas attīstību. Pateicoties redakcijas nesavtīgajam darbam un valsts atbalstam, šis specializētais žurnāls ir spējis izdzīvot;
  • Savukārt „Latvijas Vēstneša” grāmatu apgāds izdod literatūru – galvenokārt tieslietu nozarē. Mūsu lepnums ir unikālais Satversmes jubilejas izdevums deviņās valodās un pirmie divi Satversmes komentāru sējumi - jaunākais no tiem pie lasītājiem devās 15. februārī."

* Fragments no svinīgās uzrunās 2013.gada 22.februārī. 

"Latvijas Vēstneša" informācija

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Telefons67898741
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).