Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS

7.jūnijā notiks diskusija par vienotu valsts juridisko eksāmenu Latvijā

04.06.2012.

Vai Latvijai nepieciešams vienots valsts juridiskais eksāmens? Par to 7.jūnijā diskutēs augstskolu pārstāvji, tieslietu iestāžu vadītāji, tieslietu politikas veidotāji, apspriežot vienoto valsts juridisko eksāmenu kā iespēju kontrolēt un uzlabot juridiskās izglītības kvalitāti Latvijā, kas savukārt varētu palīdzēt celt visas tieslietu sistēmas līmeni, jo juristi ir tās uzdevumu galvenie īstenotāji.

 

! Ziņa "Jurista Vārda" mājaslapā: turpat arī 7.jūnijā varēs vērot tiešraidi!

Šobrīd Latvijā izglītību studiju virzienā „Tiesību zinātne” iespējams iegūt 33 programmās (pirmā līmeņa augstākā izglītība, bakalaura programma, maģistra programma), ko īsteno 12 augstākās mācību iestādes un 16 to filiāles, kopumā 12 Latvijas pilsētās.

Diskusiju rīkot pamudināja Eiropas Sociālā fonda projekta "Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai" secinājumi par nevienmērīgo juridiskās izglītības kvalitāti Latvijā, salīdzinoši lielais bezdarbs Latvijas juristu vidū, kā arī biežā publiskā kritika par tiesu sistēmas neefektivitāti Latvijā.

Šajā pētījumā tieslietu izglītības kvalitāte tika vērtēta vairākos aspektos, un noslēgumā izdarīti vairāki secinājumi:

 • Latvijā ievērojami jāsamazina augstskolu skaits, kas sniedz juridisko izglītību;
 • jāievieš centralizēts gala (valsts) eksāmens, kas jāīsteno vai jāuzrauga Tieslietu ministrijai;
 • augstskolu juridiskās bibliotēkas efektīvāk jāfinansē no valsts pamatbudžeta;
 • esošās bibliotēkas jāapvieno vai vismaz cieši jāsadarbojas; jāstimulē pētījumi, kas saistīti ar studiju programmām;
 • pētniecības darbi obligāti jāpublicē;
 • jāpastiprina starptautiskā akadēmiskā sadarbība, veidojot kopējas studiju programmas;
 • jāpiesaista finansējums tiesību pētniecības projektiem, it īpaši Latvijas augstskolu kopprojektiem.

 Cik pamatota ir ideja par vienotu valsts juridisko eksāmenu, cik ilgā laikā un kā to iespējams iedzīvināt un - vai šis process attaisnos cerības, respektīvi, dos ieguldījumu juridiskās izglītības un līdz ar to visas tiesiskās vides uzlabošanā?

Par to dalībnieki spriedīs diskusijā „Vienots valsts juridiskais eksāmens Latvijā: iespēja vai nepieciešamība”, kas notiks 7. jūnijā pulksten 14.00 Latvijas Universitātes (LU) Mazajā aulā (Rīgā, Raiņa bulvārī 19).

 Diskusiju rīko žurnāls „Jurista Vārds” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti. Pasākumu apmeklēt tiek aicināti visi interesenti un masu mediju pārstāvji.

 Darba kārtība:

 1. Ievadziņojums par ESF projekta "Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai" rezultātiem tieslietu studiju virzienā
 2. Ieskats valsts tieslietu eksāmenu kārtībā Vācijā
 3. Diskusija
 4. Kopsavilkums

Diskusijā piedalīsies:

 • augstskolu un izglītības nozares pārstāvji - LU Juridiskās fakultātes dekāne Dr.iur. Kristīne Strada –Rozenberga, Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes dekāns Dr.iur. Andrejs Vilks, Biznesa augstskolas „Turība” Juridiskās fakultātes dekāns Dr.iur. Jānis Načisčionis, Rīgas Juridiskās augstskolas prorektors Dr.iur. Mārtiņš Mits, Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Dr.habil.med. Jānis Vētra, izglītības un zinātnes ministra juridiskā padomniece Ilze Muižniece,
 • tieslietu nozares politikas veidotāji - tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, Saeimas deputātes Dr.iur. Ilma Čepāne un Dr.iur. Inese Lībiņa–Egnere,
 • tieslietu sistēmas praktiķi – tieslietu iestāžu kā juristu darba devēju pārstāvji - Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, AT senatori - LZA loceklis, LU profesors Dr. habil. iur. Kalvis Torgāns un AT Administratīvā departamenta priekšsēdētāja Veronika Krūmiņa, Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja vietniece Guna Kaminska, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

ES projekta secinājumus izklāstīs viens no tā ekspertiem Arvīds Dravnieks. Par Vācijas pieredzi saistībā ar vienotu valsts juridisko eksāmenu dalīsies Asoc. prof. Dr.iur. Kristofs J.U. Šēve (Christoph J.U. Schewe), kurš arī bija ESF projekta ekspertu skaitā.

Diskusiju vadīs žurnāla „Jurista Vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte.

Diskusiju būs iespējams vērot interneta tiešraidē žurnāla „Jurista Vārds” mājaslapā (www.juristavards.lv) un LU portālā (www.lu.lv/tiesraide). 

 "Jurista Vārda" informācija

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
!!!  Ārkārtējās situācijas laikā "Latvijas Vēstnesis" aicina izmantot e-iespējas  !!!
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Telefons67898741
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).