Oficiālais izdevējs LATVIJAS VĒSTNESIS
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS

„Jurista Vārdā” profesionāļi vērtē V. Kononova lietas iznākumu

25.05.2010.

Informāciju sagatavoja „Jurista Vārds” redakcija

Nedēļas žurnāla „Jurista Vārds” 25. maija numurs veltīts lietas „Kononovs pret Latviju” iznākumam Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) un tā juridiskajam vērtējumam, ko žurnāla lappusēs pauduši vairāki ievērojami juristi. Vadošie Latvijas krimināltiesību, cilvēktiesību un starptautisko tiesību eksperti uzskata, ka ECT spriedums ir likumsakarīgs un pamatots, jo arī kara uzvarētāji ir atbildīgi par pastrādātajiem noziegumiem.

Masu mediji pagājušajā nedēļā jau plaši ziņoja par ECT spriedumu, ar kuru šī gada 17. maijā tika atzīts, ka Latvija, par 1944. gadā izdarītajiem kara noziegumiem notiesājot sarkano partizānu komandieri Vasiliju Kononovu, nav pārkāpusi Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.

Dr.iur. Mārtiņš Mits atzīst, ka šajā lietā „Eiropas Cilvēktiesību tiesa pirmo reizi vērtēja Latvijads tiesu argumentācijas tiesiskumu, notiesājot Padomju Savienības paspārnē karojošas personas” un „tika apstiprināts princips – neatkarīgi no tā, kurā pusē un kāda mērķa vārdā personas cīnījās kara laikā, ja tās izdarīja noziegumus saskaņā ar tajā brīdī spēkā esošajām starptautiskajām tiesībām, atbildībai nav noilguma. Ne vienmēr šis princips arī šodien tiek viegli akceptēts Eiropas valstīs, kuras uzvarēja karu”.

Šim viedoklim pievienojas arī Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta priekšsēdētājs Pāvels Gruziņš, kurš bijis referējošais tiesnesis V. Kononova lietā Latvijā: „Kara noziegumiem nav noilgums. Teiciens, ka uzvarētājus netiesā, ir ačgārns un neatbilst mūsdienu tiesiskas valsts principam. Uzvarētāja pusei arī ir jāievēro zināmas robežas un noteikumi. Nav pieļaujama pilnīga patvaļa.”

Turpretī Oksfordā doktora grādu ieguvušais Mārtiņš Paparinskis ECT spriedumu vērtē kā iepriekš paredzamu: „spriedums [..] nav ne revolucionārs, ne vēsturisks, ne principiāls, ne arī jebkādā citā veidā juridiski nozīmīgs. ECT piemēroja vispāratzītas starptautisko tiesību normas un principus par humanitāro tiesību (vai kara tiesību 1944. gada terminoloģijā) piemērošanu visām bruņotā konflikta pusēm un šo pienākumu satura noteikšanu.” Viņš arī norāda: „Tiesa [..] pieņēma pieteicējam un Krievijai vislabāko tiesisko pozīciju (proti, ka upuri bija zaudējuši civiliedzīvotāju statusu), secinot kara noziegumu pat šādā situācijā [..] 1944. gada starptautiskajās tiesībās bija aizliegts nogalināt pat pretoties nespējīgus kombatantus. Pēc šīs konstatācijas pieteicējam un Krievijai vislabvēlīgākajā faktu un tiesību interpretācijā Latvija bija principā uzvarējusi lietu.”

Eiropas Parlamenta padomnieks Aleksejs Dimitrovs savukārt norāda, ka [ECT] „atzina, ka Latvijas tiesas nav pārkāpušas personas cilvēktiesības. Tajā pašā laikā, iespējams, nacionālo tiesu argumenti nav bijuši pilnīgi pareizi. Pagaidām nav dzirdēts par līdzīgiem gadījumiem Latvijā. Kas attiecas uz citām valstīm, diez vai tur kara noziegumos apsūdzēs tos, kas karoja sabiedroto pusē – kaut vai politisko iemeslu dēļ. Tāpēc Latvija, iespējams, būs vienīgā valsts, kas sauca pie atbildības pretnacistu partizānu kustības dalībnieku.” Viņš arī secina, ka „no politiskām kaislībām ap Kononova lietu varēja izvairīties, ja Sarkanās armijas tribunāls viņu būtu saucis pie atbildības 1944. gadā. Iespējams, tas būtu bijis vislabākais risinājums.”

Uzziņai par žurnālu „Jurista Vārds” (e-versija: www.juristavards.lv)

Nedēļas žurnāls "Jurista Vārds" ir lielākais juridiskais preses izdevums Latvijā un plašākais juristu neklātienes forums. Tā mērķis ir veicināt tiesiskas domas un prakses attīstību, kā arī atspoguļot Latvijas tiesību sistēmas izaugsmi, piedāvājot vietu atklātai un kritiskai lietpratēju domu apmaiņai par tiesību sistēmas aktuālajām problēmām. Vienlaikus žurnāls ir svarīgs profesionālās informācijas avots praktiķiem un tiesību zinātniekiem un neaizstājams palīgs jurisprudences studentiem. Žurnāls iznāk otrdienās.

Papildinformācijai:
Žurnāla „Jurista Vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte
T.: 67310680
E-pasts: juristavards@lv.lv
www.juristavards.lv
www.twitter.com/jurista_vards

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

8000 6000
Bezmaksas informatīvais tālrunis
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

© 2011 VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).

LAPAS KARTE

 
 

Par mums

Vēstnesim 100
Jaunumi
Izdevēja vēsture
Pirmais. 14.12.1918.
Infografika
Video
Oficiālais izdevējs
Misija un vīzija
Stratēģija
Struktūra un valde
Normatīvie akti
Privātuma politika
Pētījumi
Starptautiskā sadarbība
Vakances
Logotipi
Sīkdatnes
Integrētā vadības sistēma
Kvalitātes vadības sistēma
Informācijas drošības sistēma
Publiskie iepirkumi
Visi
Aktuālie
Pabeigtie
Finanšu informācija
Publiskie pārskati
Atalgojums
Ziedojumi
Vēsture
2018 - 2015
2014 - 2010
2009 - 2005
2004 - 2000
1999 - 1992
Biežāk uzdotie jautājumi
Viegli lasīt
Rekvizīti

Aktualitātes

Jaunumi
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Preses relīzes
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Publikācijas
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Vēsture

Oficiālā publikācija

Kontakti

Pakalpojumi

Oficiālie paziņojumi
Iesniegšana
Apliecinājumi
Cenas
Normatīvie akti
Abonēšana / Iegāde
Jurista Vārds (drukātais)
E-žurnāls (e-versija)
Komplekts (drukātais + e-žurnāls)
Rakstu iegāde (1 vai 5)
E-žurnāla iegāde
Kur nopirkt?
Pieteikties e-versijai
Abonēšanas noteikumi
Grāmatas
Grāmatu katalogs
Grāmatu apgāds
Piegāde
Kā nopirkt?
Reklāma
LV portāls
Jurista Vārds
juristavards.lv

RSS

 

RSS ir veids, kā sekot līdzi oficiālā izdevēja jaunumiem. Izvēlieties interesējošo sadaļu un pievienojiet savā RSS lasītājā atbilstošo RSS barotni!Lai lietotu RSS, ir vajadzīga īpaša programma — RSS barotņu lasītājs (RSS Feed Reader). Tā nav nepieciešama, ja izmantojat interneta pārlūkprogrammu (piemēram, „Opera”, „Mozilla Firefox”, „Safari”), e-pasta programmu vai interneta resursu, kura programmnodrošinājumā RSS lasītājs jau ir iekļauts.

Ja jums e-pastā ir RSS lasītājs, nospiediet RSS ikonu tajā portāla sadaļā, kuras jaunumus vēlaties saņemt savā RSS lasītājā. Nokopējiet konkrētās sadaļas barotnes adresi un iekopējiet to savā RSS lasītājā.

SAITES

 
 

Valsts institūcijas

 

Oficiālā izdevēja interneta vietnes

Tieslietu sistēma


TM padotības iestādes


Uzņēmējsabiedrības (TM valsts kapitāldaļu turētāja)

Starptautiskie resursi

Citi


NOSŪTĪT ŠO SAITI