Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS

„Latvijas Vēstnesis” kļūs par e-izdevumu: oficiālā publikācija būs elektroniska (PAPILDINĀTA)

09.05.2012.

Infografika: LV.LV Oficiālā publikācija nākotnē (elektroniskā formātā): ikvienam sasniedzama, droša un ticama. Iecerēts, ka arī turpmāk oficiālās publikācijas nodrošinātājs būs LATVIJAS VĒSTNESIS (no 2014.gada - valsts aģentūra). Līdz šim LATVIJAS VĒSTNESIS oficiālā izdevēja funkcijas pilda kā valsts kapitālsabiedrība.

Latvija ir nozīmīga jaunieveduma priekšvakarā – šovasar iecerēts ieviest oficiālu e-publikāciju. To paredz Oficiālo publikāciju likumprojekts (OPL).
Likumprojekta pārejas noteikumos paredzēts mainīt gan oficiālā izdevēja „Latvijas Vēstnesis” juridisko statusu, gan finansēšanas modeli.


AKTUALITĀTE 
(pievienots 09.05.):

9.maijā Juridiskā komisija sēdē skatīja Oficiālo publikāciju likumprojektu pirms 3.lasījuma. Starp 53 priekšlikumiem ir arī ierosinājums sabiedrībai liegt vietni Likumi.lv jeb sistematizētus tiesību aktus, ko nodrošina valsts. Likumi.lv ir izaudzis par drošu un autoritatīvu avotu, ko mēnesī apmeklē aptuveni 150 000 unikālo lietotāju, ierindojot to starp 20 populārākajām Latvijas tīmekļa vietnēm. No 01.02.2011. Tieslietu ministrija Likumi.lv veic sistematizācijas funkciju (praksē tas nozīmē valsts pienākumu  iedzīvotājiem nodrošināt ikdienā ērti lietojamus tiesību aktus). 

Priekšlikumus (kopumā saņemti 53) 3.lasījumam varēja iesniegt līdz 2012.gada 5.aprīlim, un tos sagatavojuši Saeimas Juridiskais birojs, Valsts prezidenta kanceleja, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, biedrība „Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija”, Latvijas Banka,  kā arī – gan kopīgi, gan atsevišķi - deputāti Dana Reizniece-Ozola,  Raimonds Vējonis un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK).

Pirms 3.lasījuma priekšlikumus vērtēja Juridiskā komisija (atbildīgā par likumprojektu): 9.maija sēdē  deputāti paguva izskatīt 26 no iesniegtajiem priekšlikumiem, no kuriem vairums skāra juridiskās tehnikas jautājumus. Bez tam izskatīta iespēja mainīt likuma nosaukumu, precizējot to saskaņā ar likumprojekta būtību.

Daži priekšlikumi paredz arī konceptuālas izmaiņas, tajā skaitā izslēgt no likumprojekta ieceri iedzīvotājiem nodrošināt valsts garantētu  iespēju iepazīties ar sistematizētiem likumiem u.c. tiesību aktiem (saturs, ko šobrīd sabiedrībai nodrošina LR tiesību aktu vortāls Likumi.lv).

Sēdes sākumā sociālie partneri - LDDK - prezentēja savu skatījumu par OPL un oficiālās e-publikācijas projektu Latvijā. Šo priekšlikumu būtība ir nemainīga, piemēram:

 • Oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” ir jālikvidē; oficiālā e-izdevuma „Latvijas Vēstnesis” izdevēja ir Tieslietu ministrija;
 • Likumi.lv (LR tiesību aktu vortāls) saturs ir uzņēmējdarbības objekts, nevis valsts nodrošināta funkcija;
 • Žurnāla „Jurista Vārds” izdevējs jānosaka konkursa kārtībā;
 • Maksu par oficiālās informācijas publicēšanu tās iesniedzējs ieskaita valsts budžetā.

LDDK arguments: šādi iespējams panākt  valsts budžeta ekonomija. Tiesa, šis pēdējais priekšlikums jāvērtē kontekstā ar likumprojektā piedāvāto nākotnes risinājumu, ka oficiālās publikācijas nodrošināšana tiks segta no valsts budžeta, proti, ieņēmumi tāpat tiks izlietoti valsts funkciju izmaksu segšanai.

Nākamā Juridiskās komisijas sēde, kurā turpinās izskatīt iesniegtos priekšlikumus, plānota otrdien, 15.maijā.

Par pāreju uz oficiālu e-publikāciju, skatot likumprojektu „Oficiālo publikāciju likums”, Saeima (sēdes darba kārtība) 2.lasījumā lēma 22.martā. Konstitucionālais vairākums - 85 deputāti - balsoja "Par".

 

KONTEKSTS

  Atgādinām, ka ikvienam interesentam brīvi un bez maksas pieejami šādi elektroniskie informācijas avoti:

 • LR oficiālā laikraksta „Latvijas Vēstnesis” e-versija (www.vestnesis.lv);
 • „Latvijas Vēstneša” uzturētais  tiesību aktu vortāls Likumi.lv (www.likumi.lv), kurā normatīvo aktu sistematizācijas funkciju veic Tieslietu ministrija.

 

Abas vietnes - gan www.vestnesis.lv, gan vortālu Likumi.lv (www.likumi.lv)  - veido un uztur oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" (skat. blakus a t t ē l ā), t.sk., visu infrastruktūru.

Latvijā oficiālā izdevuma e-versijai ir informatīvs statuss, taču drīzumā gaidāmas pārmaiņas, atsakoties no oficiālās publikācijas drukātā formāta un piešķirot juridiski saistošu spēku "Latvijas Vēstneša" publikācijām e-vidē. 

Par pāreju uz oficiālu e-publikāciju drīzumā lems Saeima, skatot likumprojektu „Oficiālo publikāciju likums” 3.lasījumā.  Likumprojektu skat. Saeimas mājas lapā

Likumprojektā ir runa arī par tiesību aktu sistematizāciju - proti, iecerēts sabiedrībai nodrošināt  sistematizētus tiesību aktus (faktiski to līdz šim nodrošina Likumi.lv saturs, ko jau šobrīd Latvijas sabiedrība saņem par brīvu, jo izdevumi tiek segti no ieņēmumiem par oficiālo paziņojumu publicēšanas).

Skat. zemāk attēlus


PAPILDINFORMĀCIJA

 

PRAKSE: KO IEGŪS SABIEDRĪBA

 1. Oficiālais e-izdevums: vienkopus normatīvie akti un oficiālie paziņojumi jeb valsts informācija, ko tiesības zināt ikvienam.
  Oficiālā e-publikācija praksē nozīmē, ka „Latvijas Vēstnesis” iznāks elektroniski (www.vestnesis.lv) un saturam būs oficiālās publikācijas statuss.

 2. Likumi.lv: oficiāla tiesību aktu datu bāze
  Otra svarīgā nostādne: likumā paredzēt pienākumu ikvienam iedzīvotājam nodrošināt brīvu (bezmaksas) pieeju sistematizētiem normatīviem aktiem (www.likumi.lv).

Pārejot uz mūsdienīgu oficiālās publikācijas formu (elektroniska), tiks ietaupīti arī līdzekļi (piem., atkrīt drukātā laikraksta ražošanas izmaksas).

 

PĀREJAS POSMS (to paredz viens no atbalstītajiem priekšlikumiem)

Oficiālo publikāciju likumprojekts paredz pārejas posmu, t.i., no 2012.gada 1.jūlija pusgadu līdztekus pastāvēs abi LR oficiālā izdevuma „Latvijas Vēstnesis” formāti:

 1. elektroniskais (www.vestnesis.lv) ;
 2. drukātais jeb laikraksts.

Pārejas posms iecerēts, lai sabiedrībai nodrošinātu pakāpenisku pāreju uz oficiālo elektronisko izdevumu. Savukārt no 2013.gada laikraksts vairs neiznāks.  

 

Tātad, iespējams, jau vasarā sabiedrība varēs lietot oficiālu elektronisko „Latvijas Vēstnesi” (jaunu tīmekļa vietni www.vestnesis.lv: faktiski izstrādāts; īpaši svarīgi kritēriji: informācijas drošība, lietošanas ērtums un pieejamība 24 stundas dienanaktī).  

+ pietuvināt  
Likumdevēja iecerētā novitāte - valstij garantēt lietotājiem brīvi pieejamus sistematizētus tiesību aktus vietnē Likumi.lv, ko arī turpmāk uzturētu tā izveidotājs "Latvijas Vēstnesis".

 

JAUNAIS E-IZDEVUMS

"Ir bijis pietiekams laiks, lai mērķtiecīgi un sistēmiski sagatavotu pārdomātu, kvalitatīvu un progresīvu oficiālās e-publikācijas vietnes projektu.  „Latvijas Vēstnesis” regulāri tiekas darba grupās ar citu Eiropas valstu oficiāliem izdevējiem, tai skaitā – tādiem, kas e-publikāciju jau ieviesuši, tāpēc Latvijai ir bijusi lieliska iespēja pārņemt labāko un izvairīties no kļūdām vai nepilnībām," apliecina "Latvijas Vēstneša" valdes priekšsēdētāja Daina Ābele.  

Oficiālās publikācijas vietnes www.vestnesis.lv  jaunais projekts faktiski jau ir izstrādāts, kā arī darba versija prezentēta gan ekspertiem, gan  valsts sekretāru sanāksmē. 2011.gada septembrī ar Latvijas oficiālās e-publikācijas risinājumu iepazīstinājām arī vairāk nekā 30 valstu oficiālos izdevējus, kas Rīgā bija ieradušies uz Eiropas Oficiālo publikāciju forumu. Oficiālie izdevēji to atzina par progresīvu un ērtu.

+ pietuvināt  
Likumdevēja iecere ir nodrošināt ikvienam sasniedzamu, skaidru, saprotamu, kvalitatīvu, drošu un ticamu oficiālo publikāciju informāciju tiešsaistē.Jaunais likumprojekts paredz sašaurināt oficiālajā izdevumā publicējamo informāciju. Arī turpmāk tie būs valsts izdotie tiesību akti, kā arī Ministru kabineta noteiktie oficiālie paziņojumi. Oficiālo paziņojumu (sludinājumu) skaits atšķirībā no pašreizējā var mainīties.

 


UZZIŅAI: priekšvēsture

 • Iecerei pāriet uz elektronisko oficiālās publikācijas formu ir vairāku gadu sena pagātne.
 • Ministru kabinets to konceptuāli  atbalstīja 2010.gada pavasarī, pieņemot koncepciju "Valsts oficiālo elektronisko publikāciju pieejamības veicināšanas koncepcija" (sagatavoja Tieslietu ministrija).
 • Pēc tam tapa likumprojekts „Oficiālo publikāciju likums”, ko 2011.gada jūnijā 10.Saeima paguva izskatīt 1.lasījumā un ko 16.novembrī Juridiskā komisija nolēma pārņemt izskatīšanai 11.Saeimā.
 • 2011.gada 24.novembrī likumprojekts pieņemts 1.lasījumā.
 • Līdz 2011.gada 8.decembrim drīkstēja iesniegt priekšlikumus 2.lasījumam.
 • 2012.gada 21.februārī Juridiskā komisija skatīja iesniegtos priekšlikumus pirms 2.lasījuma. Uz 2.lasījumu ir iesniegti 63 priekšlikumi. Šajā sēdē izskatīti 30 no iesniegtajiem priekšlikumiem, no kuriem lielākā daļa tika atbalstīti.
 • 6.martā Juridiskā komisija turpināja priekšlikumu izskatīšanu.

Likumprojektu skatīja Juridiskā komisija (atbildīgā par likumprojektu) pirms 2.lasījuma Saeimā, turpinot izvērtēt priekšlikumus (tādu kopumā ir 62). Sanāksmē kā pēdējais izskatīts 44. priekšlikums. Paredzēts, ka Juridiskā komisija darbu pie šī likumprojekta, izskatot priekšlikumus, turpinās otrdien, 13.martā.

6.marta sēdē izskatītie priekšlikumi pārsvarā saistīti ar tiesību teorijas jautājumiem, par kuriem komisija aktīvi diskutēja. Viens no priekšlikumiem (iesniedzējs - Latvijas Darba devēju konfederācija) ierosina fundamentālu izmaiņu, proti, izslēgt pantu, kas pašreizējā redakcijā paredz, ka arī turpmāk normatīvie akti tiks sistematizēti vietnē Likumi.lv  un būs brīvi pieejami (bez maksas) sabiedrībai. Pēc diskusijas komisija gandrīz vienbalsīgi šo priekšlikumu noraidīja.

 • 13. martā Juridiskā komisija pabeidza priekšlikumu izskatīšanu un nobalsoja par likumprojekta nodošanu Saeimai 2.lasījumam.

Sēdē izvērtēti padsmit priekšlikumus (sākot no 45. priekšlikuma līdz pēdējam (62.)), un deputāti nobalsoja par likumprojekta "Oficiālo publikāciju likums" nodošanu 2.lasījumam.

"Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 13.martā, izskatīšanai otrajā lasījumā atbalstīja Oficiālo publikāciju likumu, kas paredz ieviest elektronisko oficiālo publikāciju un likumus un citus ārējos normatīvos aktus publicēt elektroniski. Līdz ar to paredzēts atteikties no oficiālā laikraksta „Latvijas Vēstnesis” izdošanas papīra formātā. Tas palīdzēs ietaupīt vairāk nekā ceturto daļu no līdzekļiem, kas patlaban nepieciešami oficiālās publikācijas nodrošināšanai," informē Saeimas preses dienests.

 • 22.martā:  par pāreju uz oficiālu e-publikāciju  2.lasījumā lēma Saeima (sēdes darba kārtība), skatot likumprojektu „Oficiālo publikāciju likums” 2.lasījumā. Konstitucionālais vairākums - 85 deputāti - balsoja "Par".

2.lasījuma balsošanas rezultāti
Priekšlikumu tabula 2.lasījumam
Saeimas informācija
Medijos

2.lasījumam bija saņemti 63 priekšlikumi, kurus bija iesniedzis Saeimas Juridiskais birojs, Valsts prezidents Andris Bērziņš, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, kā arī deputāti Dzintars Ābiķis un Ivans Ribakovs kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK).

Pirms 2.lasījuma priekšlikumus vērtēja Juridiskā komisija (atbildīgā par likumprojektu): 21.februārī – Juridiskā komisija paguva izskatīt 30 no iesniegtajiem priekšlikumiem, no kuriem lielāko daļu komisija arī atbalstīja; 6. martā komisija turpināja darbu, izskatot vēl daļu (līdz 44.priekšlikumamm ieskaitot), bet darbu pabeidza 13.martā.

 

 • Pirms 3.lasījuma priekšlikumus (kopumā saņemti 53) Oficiālo publikāciju likumprojektam Juridiskā komisija sāka skatīt 9.maijā.


CITU VALSTU PIEREDZE

 

OFICIĀLIE IZDEVUMI EIROPAS SAVIENĪBĀ


Apvienotā Karaliste

Čehija

Igaunija

Latvija

Nīderlande

Slovākija

Ungārija

Austrija

Dānija

Īrija

Lietuva

Polija

Slovēnija

Vācija

Beļģija

Francija

Itālija

Luksemburga

Portugāle

Somija

Zviedrija

Bulgārija

Grieķija

Kipra

Malta

Rumānija

Spānija
 

 

"Latvijas Vēstneša" informācija

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Telefons8000 6000
Bezmaksas informatīvais tālrunis
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).