Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS

Latvija ceļā uz oficiālu e-publikāciju: likumprojekts pieņemts 1.lasījumā

24.11.2011.

Foto: Māris Kaparkalējs, LV portāls Tagad plānots: no 2012.gada gada 1.jūlija līdztekus pastāvēs abas versijas (elektroniskā un drukātā oficiālās publikācijas forma); savukārt no 2013.gada laikraksts papīra formātā vairs neiznāks.

Šodien, 24.novembrī,  11.Saeima pirmajā lasījumā pieņēma Oficiālo publikāciju likumprojektu. „Par” balsoja 84 deputāti. Iecerēts, ka no nākamā gada 1.jūlija līdztekus pastāvēs abas versijas (elektroniskā un drukātā oficiālās publikācijas forma); savukārt no 2013.gada laikraksts papīra formātā vairs neiznāks.

2. lasījumam priekšlikumus var iesniegt līdz 8.decembrim.

Saeimas sēdē uzrunājot deputātus, Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne uzsvēra, ka „normatīvo tiesību aktu un citas oficiālas valsts informācijas izsludināšana un publicēšana ir valsts funkcija. To nevar deleģēt privātiem uzņēmējiem, nododot koncesijā vai privatizēt. Valstij pašai ir jākontrolē un jānodrošina normatīvo tiesību aktu izsludināšanas un publicēšanas process”.

Tāpat Juridiskās komisijas priekšsēdētāja pauda viedokli, ka bez maksas un ērti lietojamā veidā ir jānodrošina ne tikai normatīvo tiesību aktu teksti, bet arī konsolidētās normatīvo aktu versijas:  likumi.lv ir nevis lieka greznība vai iejaukšanās privātuzņēmēju komercdarbībā, kā daži privātuzņēmēji uzskata, bet tas ir valsts konstitucionāls pienākums”.

Likumprojektā iezīmēta oficiālās publikācijas nodrošināšanas nākotne un noteikts oficiālā izdevēja „Latvijas Vēstnesis” statuss.

 

 „Latvijas Vēstnesis”:  gatavs pārmaiņām

„Oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” ir gatavs nodrošināt oficiālu e-publikāciju: iekšējie procesi, t.sk. oficiālās publikācijas sagatavošanas ceļš, ir sakārtoti tā, lai divu nedēļu laikā ieviestu pārmaiņas. „Latvijas Vēstnesis” attīstījis arī infrastruktūru un  ļoti lielu vērību veltījis informācijas drošības jautājumiem, lai nākotnē, tikko likumdevējs būs pieņēmis šādu lēmumu, Latvijā nodrošinātu ticamu, drošu un autentisku  oficiālo e-publikāciju,” apliecina valdes priekšsēdētāja Daina Ābele.

Iecere pāriet uz elektronisko oficiālās publikācijas formu nav 2011.gada jaunums: Ministru kabinets to konceptuāli  atbalstīja pērn pavasarī, pieņemot koncepciju "Valsts oficiālo elektronisko publikāciju pieejamības veicināšanas koncepcija" (sagatavoja Tieslietu ministrija). Pēc tam tapa likumprojekts „Oficiālo publikāciju likums”, ko šogad jūnijā 10.Saeima paguva izskatīt 1.lasījumā un ko 16.novembrī Juridiskā komisija nolēma pārņemt izskatīšanai 11.Saeimā.

Ir bijis pietiekams laiks, lai mērķtiecīgi un sistēmiski sagatavotu pārdomātu, kvalitatīvu un progresīvu oficiālās e-publikācijas vietnes projektu. Bez tam  „Latvijas Vēstnesis” regulāri tiekas darba grupās ar citu Eiropas valstu oficiāliem izdevējiem, tai skaitā – tādiem, kas e-publikāciju jau ieviesuši, tāpēc Latvijai ir bijusi lieliska iespēja pārņemt labāko un izvairīties no kļūdām vai nepilnībām.

Oficiālās publikācijas vietnes www.vestnesis.lv  jaunais projekts faktiski jau ir izstrādāts, kā arī darba versija prezentēta gan ekspertiem, gan  valsts sekretāru sanāksmē. 2011.gada septembrī ar Latvijas oficiālās e-publikācijas risinājumu iepazīstinājām arī vairāk nekā 30 valstu oficiālos izdevējus, kas Rīgā bija ieradušies uz Eiropas Oficiālo publikāciju forumu. Oficiālie izdevēji to atzina par progresīvu un ērtu.

 

Likumprojekta ceļš

Kā iepriekš informējām, pagājušajā nedēļā Juridiskā komisija nolēma pārņemt izskatīšanai 11.Saeimā Oficiālo publikāciju likumu, kas paredz atteikties no oficiālā laikraksta „Latvijas Vēstnesis” izdošanas papīra formātā.

Šo likumprojektu jūnijā 10.Saeima bija izskatījusi tikai 1.lasījumā, un saskaņā ar Saeimas kārtības rulli Saeimas komisija var rosināt turpināt tā izskatīšanu nākamajā parlamenta sasaukumā.

Pēc likumprojekta iesniegšanas 10.Saeimā, Juridiskā komisija gan pirms 1., gan pirms 2. lasījumā bija saņēmusi ļoti daudz priekšlikumus un viedokļus. Sanākot 11.Saeimai, pēc Juridiskā komisijas ierosinājuma izveidota īpaša darba grupa priekšlikumu apspriešanai. 

Likumprojekta sākotnējā versijā iecerēts veikt vairākas izmaiņas.

Skat.: Oficiālo publikāciju likumprojekts

Uzziņai

Oficiālā publikācija Latvijā

Ieskatam, kā oficiālo publikāciju nodrošina citās valstīs:

Normatīvo aktu oficiālā publikācija Lielbritānijā un Beļģijā

Normatīvo aktu oficiālā publikācija Polijā un Norvēģijā

Normatīvo aktu oficiālā publikācija Čehijā un Slovēnijā

Normatīvo aktu oficiālā publikācija Lietuvā un Igaunijā

 

 

„Latvijas Vēstneša” informācija

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Klientu centrs
(oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi)

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Tālrunis67898741
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011, Latvija
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).